Pelvis Ve Femur Kırıkları

PELVİS KIRIKLARI

ACETABULUM KIRIKLARI : Operatif müdahale yapılmazsa, ankiloz oluşur ve Coxa-femoral eklem, disfonksiyona uğrar. Operatif olarak, vida uygulaması ile sıkı tespitizasyon yapılır.

SACRO-İLİAL AYRILMALAR : Vida veya Kinscher pin ile tespit yapılır.

İLİUM KIRIKLARI : Bu kırıklarda fragmentler, deplasman gösterirler. Çünkü; İschiiadic sinir, acetabulum üzerinden geçer. Bu sinirin zedelenmesi halinde o ayağın felci söz konusudur. Yer değiştirmeler nedeniyle oluşan aşırı callus dokusu, siniri etkiler. Bu nedenle, mutlaka operatif müdahale yapılması gerekir.

SYMPHYSİS PELVİS KIRIKLARI : Bölgenin anatomik yapısı itibariyle müdahale zor olacağından, operasyon yapılmadan kendi haline bırakılabilir. Operasyon yapılmamasının doğurabileceği komplikasyonlar, konstipasyon ve yanlış kaynama gibi olumsuzluklardır. Beslenme şekli olarak, çok yumuşak ve lakzatif gıdalar verilmelidir.

Pelvisin herhangi bir kırığında, unutulmaması gerekenler ;

*Travmaya ilgili olarak rektumda, üretrada yırtık veya problem olmuş mu?
*Hastanın ürinasyon ve defekasyonunda problem veya bir anormallik var mı ?


FEMUR KIRIKLARI

TROCHANTER MAJOR KIRIKLARI : 2 adet Kinscher pin ve bir Serklaj teli ile Gergin Bant tekniği uygulanarak operasyon yapılır.

CAPUT FEMORİS KIRIKLARI : 2-3 tane Küntcher teli ile operasyon yapılır. Cevap alınamazsa, femur başı rezeksiyonuna başvurulur ( özellikle küçük hayvanlarda ) .

CONDYLUS KIRIKLARINDA : Küntscher telleri veya Rush pin ile operasyon yapılabilir. Operasyon yapılmazsa, Genu ekleminin aşırı callus nedeniyle ankilozu oluşabilir.

LEGG CALVE POSTHES ( Avasküler Femur başı nekrozu ) : Küçük ırk köpeklerde ( Pincher, Pekines,..) 1 yaşına kadar gözlenen bir hastalıktır. Tek femur başında olabildiği gibi her iki femur başında da görülebilir. Giderek artan topallık şikayeti vardır. Femura yaptırılan; extention ve flexion hareketlerinde ağrı vardır. Femurun beslenememesinden dolayı, röntgende kemik yapı sclerotic bir durum almıştır. Yapılacak en radikal tedavi; femur başının rezeksiyonudur. Hayvan operasyondan sonra yaşamasına devam edebilir.