Sperma Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler Sırasıyla Açıklıyorum:

Sperma alma yöntemi boğaya bağlı faktörler ile spermanın alınması ve saklanmasına bağlı faktörler olmak üzere 2 bölümde incelenir.

1- BOĞAYA BAĞLI FAKTÖRLER;

a- Beslenme: Rasyondaki protein, mineral madde ve vitaminlerin eksikliği ile düzensiz beslenme sonucunda spermaların kalitesi azaltmaktadır. CA, Fosfor, A,C,D vit. noksanlığında da spermanın fertilite potansiyelinde düşüşler kaydedilmiştir. Düzensiz beslenme sonucunda şekillenen yağlanma spermatozoonların konsantrasyonunu ve sperma hacminin azalmasına neden olmaktadır.

b- Çevre Isısı Ve Mevsimler: Aşırı sıcak ve soğuk hem spermatogenesisi hemde genital organlarda depolanmış spermatozoonları etkiler.

c-Sperma Alma Sıklığı: Boğalardan haftada 2-3 kez veya gün aşırı sperma alınır. Bazı sperma üretim merkezlerinde haftada 1 gün olmak üzere üst üste iki ejekülat alınmaktadır. Belirtilen aralıklardan daha sık sperma alındığında özellikle spermatozoon yoğunluğunda önemli azalmalar kaydedilmektedir. Uzun süre sperma alınmadığı durumlardaysa yaşlanmaya bağlı olarak Akrazom olmak üzere morfolojik bozukluklar meydana gelmektedir. Bu durumlarda alınan ilk iki ejekülatın kullanılması önerilmez.

d- Sperma Alınırken Boğaya Yapılan Müdahale: Sperma alma öncesinde ve yükleme sırasında yapılan ani hareket ve bağırmalar sperma kalitesini etkiler. Ayrıca her zamankinden farklı bir yerden spermanın alınması boğayı tedirgin edebilir.

e- Boğanın Sağlık Durumu: Boğanın sağlık durumunun bozuk olduğu durumlarda libido ve sperma kalitesinde önemli düşüşler kaydedilmektedir. Tırnak hastalıklarındaki yaralar vb. faktörler nedeniyle boğaların atlama anında acı duyabileceği ve bunun neticesinde sperma miktarının azalabileceği göz önünde tutulmalıdır. Boğanın nakil esnasında uzun süren yol süreci sonunda yorgunluk, stres ve çevre koşullarının değişmesine bağlı spermatolojik özelliklerinde olumsuz değişiklikler şekillenebilir.

f- Damızlıkta Kullanma Yaşı: Genital organların gelişmesi henüz tam olarak tamamlanamadığından 18 ayını doldurmamış boğalar damızlık olarak kullanılmazlar. 3 yaşından itibaren giderek artan sperma veriminde yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı olarak azalmalar meydana gelebilir. Yaşa bağlı olarak sperma veriminde önce artış meydana gelirken ileri yaşlarda yaşlanmaya bağlı olarak sperma veriminde azalmalar meydana gelir.


2- DEVAMI YAZILACAK; mysosyal.net yönetim